Örebro Volley värvar amerikanskan Annie Ertz

Under fredagen kunde Örebro Volley meddela att klubben har värvat Annie Ertz, amerikanskan blir det första proffset som ansluter.

· Publicerad: 27 augusti 2021 · 23.32.
Foto: Örebro Volley

Annie Ertz blir Örebro Volleys första proffsvärvning för säsongen. Det kunde klubben under fredagen meddela på sin hemsida. Amerikanskan kommer från spel i Towson University, hon har även spelat i peruanska klubben San Martin de Porres.

— Annie är en smart spelare med bra mothopp, hon har bra ledaregenskaper och jag hoppas att hon med dessa kvaliteter kommer att hjälpa oss att nå de mål vi har för säsongen, säger Jonas Svantesson på klubbens hemsida.

Annons ▾

Annie Ertz blir klubbens första proffsvärvning

Under sommaren har Örebro Volley i omgångar presenterat spelartruppen, men det har mest handlat om spelare som valt att förlänga. Men i skuggan av volleyboll-EM kunde klubben under fredagen meddela att de gjort klart med sitt första proffs, Annie Ertz.

På Örebro Volleys hemsida förklarar också Annie Ertz varför hon valde att spela för klubben. Hon kommer att ansluta till laget nästa vecka.

— I chose Örebro because everyone I spoke to from the club made really great impressions. There are so many unknowns when it comes to moving to a new country, but with Örebro I just felt a sense of comfort. I have also never been to Sweden before but everyone I have talked to about it says it’s wonderful, which made me feel even more comfortable about my decision.

FIKK - För att alla behövs