Trevor Vasey förlänger med Örebro Black Knights

Örebro Black Knights kunde under onsdagen bekräfta att quarterbacken Trevor Vasey förlänger med klubben. Det blir hans andra år i organisationen.

· Publicerad: 12 januari 2022 · 15.16.

Den amerikanska fotbollsklubben Örebro Black Knights kunde under onsdagen bekräfta att quarterbacken Trevor Vasey förlänger med klubben. Han var med om att vinna SM-guld med laget under sommaren.

— I had one of the best times in my life last season with the club and I really liked the city and country. I think this team and these players are a sleeping giant in European football and we will show that this year, skriver Vasey på klubbens sociala medier.

Annons ▾

Trevor Vasey vann SM-Guld med Black Knights

Trevor Vasey anslöt till Örebro Black Knights inför förra årets säsong. Han föddes 1993 och kommer från Cumberland, Rhode Island. Innan han kom till Örebro spelade han två säsonger i Europa, först i finska Porvoon Butchers och sen i tyska GFL med Cologne Crocodiles och Düsseldorf Panthers.

I finalen mot Stockholm Mean Machine som spelades i början av juli var Trevor Vasey en av nyckelpersonerna. Han stod bland annat för en touchdown när Örebro vann sitt första SM-guld i klubbens historia.

FIKK - För att alla behövs